Výjimečné vlastnosti damaškové oceli se dají rozdělit do dvou skupin, mechanické a estetické. Z pohledu mechanických vlastností v sobě damašková ocel snoubí vlastnosti použitých materiálů, které se v damašku ve vrstvách střídají. Damašková ocel má rozdílné parametry vzhledem k orientaci vrstev, proto se tyto vrstvy často různě přetáčejí, aby se dosáhlo optimálních vlastností. Počet těchto vrstev může být od dvou (tzv. sendvičová ocel) až do desítky tisíc. Tyto vrstvy mají odlišné mechanické vlastnosti a výsledná damašková ocel je jakýmsi skloubením obou těchto vlastností. Vhodným složením a počtem vrstev damašku (vysokouhlíková tvrdá vrstva a nízkouhlíková houževnatá vrstva) můžeme vytvořit damaškovou ocel, která má vysokou tvrdost vysokouhlíkové oceli a též zvýšenou houževnatost nízkouhlíkové vrstvy .
Střídání vrstev na ostří též zajistí vysokou řezivost ve srovnání s obyčejnou ocelí. Dále ještě můžeme na čepelích kombinovat různé damašky, jako příklad si vezmeme repliku středověkého meče. Ten je zkombinován z vysokouhlíkového damašku na bocích, pro maximální tvrdost, který též obsahuje nízkouhlíkovou houževnatou složku pro maximální odolnost ostří. Ostří se pak vyznačuje vysokou ostrostí s řezivostí, zároveň je odolnější proti vylomení. Ve středovém torzírovaném damašku převažuje nízkouhlíková ocel, aby nebyl celý meč křehký, ale naopak pružný a odolný proti zlomení.
Estetické vlastnosti damašku vzniknou po vyleštění a vyleptání čepele. Tímto procesem se zviditelní struktura damaškové oceli, která odpovídá jednotlivým vrstvám. Zručný kovář dokáže v damaškové oceli různými komplikovanými postupy tvarovat vnitřní strukturu vrstev. Tento proces je velice náročný a komplikovaný, ale lze tak vytvářet množství úchvatných vzorů pro luxusní nožířské výrobky.