Ačkoli je ručně vyrobený nůž elegantní a schopný pomocník, přeci jenom potřebuje pro svůj dlouhý a spokojený život určitou údržbu. I když je každý nůž jiný a jsou na něm použity jiné materiály, základní údržba nožů se v podstatě stejná. Pokud vás zajímaví jednotlivé materiály a jejich vlastnosti, pokračuje zde.
Aby si nůž udržel extrémní ostrost a krásný vhled, dodržujte při jeho používání pár jednoduchých pravidel, nikdy nůž nedávejte do myčky, a nemyjte ho ve dřezu plném vody s ostatním nádobím.
Údržba se liší v závislosti na použití nože. Většinou nůž potřebuje pouze minimální údržbu. Bohatě postačí nůž čas od času ošetřit Kamélioným olejem, nebo jiným jedlým olejem či tukem (nedoporučuji obyčejný stolní olej, žlukne). Jak čepel, kterou olej brání před korozí, tak ručku, kterou impregnuje. Nůž je dobré takto udržovat zejména před dlouhým uskladněním, nebo naopak intenzivním použitím.
Větší pozornosti je potřeba věnovat kuchařským nožům, které jsou vystaveny vodě a jiným agresivním potravinám. Pokud váš nůž používáte v kuchyni, jistě oceníte nůž jako výjimečného pomocníka, ale za to bude vyžadovat zvláštní zacházení. Pokud krájíte maso, pečivo, či většinu druhů zeleniny, stačí nůž po skončení práce opláchnout pod tekoucí vodou a osušit utěrkou. Pokud však pracujete s ovocem, hlavně citrusy, nebo třete česnek se solí, je potřeba okamžitě nůž upláchnout pod tekoucí vodu, jinak dojde k reakci s čepelí a začnou se na ní tvořit skvrny. Tyto skvrny či povrchová koroze nemá na kvalitu čepele žádní vliv, je to přirozená reakce uhlíkové oceli, efekt je pouze estetický. Pokud vás údržba nebaví, a o nůž se chcete starat jen občas, nebo jste na nůž zapomněli, můžete kdykoliv obnovit původní vhled čepele, viz Broušení a broušení čepele.